BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem | WSZOP - Katowice
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.
Czas trwania: 2 semestry Realizacja: dwa razy w miesiącu (sobota-niedziela) Forma zajęć: wykłady, ćwiczenia, laboratoria
Studia te wyróżniono jako przykład dobrej praktyki przez Europejską Sieć Edukacyjno-Szkoleniową w zakresie Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (ENETOSH).
Kierownik studiów: mgr Jacek Pagieła
Kierownik studiów podyplomowych „BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem" organizowanych przy Kolegium Nauk Technicznych i Zarządzania WSZOP. Główny Specjalista ds. BHP, doktorant Wydziału Zarządzania i Organizacji Politechniki Śląskiej. Jest liderem zespołu trenerów prowadzących szkolenia z zakresy BHP i pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu „Idealny Biznes” przy Centrum Rozwoju Firm w Warszawie. Główny obszar zainteresowań naukowych i dydaktycznych to prawna ochrona pracy, kultur bezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem pracy, dydaktyka i organizacja szkoleń, a także patologia życia społecznego i postępowanie powypadkowe.
Studia podyplomowe BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem w sposób metodyczny porządkują wiedzę z zakresu szeroko rozumianego systemu ochrony pracy.
Prowadzący zajęcia to nauczyciele akademiccy WSZOP oraz pracownicy innych ośrodków akademickich i naukowych, w tym Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, a także doświadczeni praktycy: inspektorzy BHP i ratownicy medyczni. Będziesz się uczyć od najlepszych!
Uzyskane dokumenty: Po zakończeniu zajęć programowych oraz zdanym egzaminie końcowym otrzymasz:
świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
certyfikat Audytora Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy
certyfikat Audytora Zintegrowanego Systemu Zarządzania
Certyfikacja stanowi nieodłączny element studiów, co wyróżnia ofertę WSZOP na tle innych uczelni.
Studia przygotują absolwentów do pracy w strukturach bhp oraz uczestniczenia w procesach implementacji standardów zarzadzania zgodnych z normą ISO 45001:2018. W ramach studiów słuchacze nabywają wiedzę z zakresu szeroko pojętej ochrony pracy, w tym jej prawnych aspektów. Podczas aktywnych warsztatów mają możliwość poznania skutecznych narzędzi służących do sporządzania oceny ryzyka zawodowego, projektowania i organizowania szkoleń bhp, nabycia umiejętności w zakresie wyjaśniania okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz sporządzania dokumentacji w tym zakresie. Słuchacze poznają specyfikę organizacji i zarządzania bezpieczeństwem w budownictwie, przemyśle, transporcie, energetyce, w tym także w podmiotach o podwyższonym ryzyku pożarowym i wybuchowym. Posiądą gruntowną wiedzę z zakresu szacowania i wyodrębniania czynników szkodliwych w środowisku pracy z uwzględnieniem współczesnych zagrożeń takich jak SARS CoV 2. Podczas warsztatów z pomocy przedmedycznej, słuchacze nabędą umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków w pracy oraz osobom w stanach nagłego zagrożenia życia.
Zakres tematyczny studiów :
prawo ochrony pracy
organizacja pracy służb BHP
bezpieczeństwo i ochrona zdrowia
okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy
choroby zawodowe – rodzaj i tryb postępowania
ogólne wymagania technicznego bezpieczeństwa pracy
bezpieczeństwo w budownictwie
bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym
techniczne bezpieczeństwo pracy
urządzenia energetyczne
szczególne zagrożenia w środowisku pracy
ograniczanie zagrożeń w środowisku pracy
ocena ryzyka zawodowego
pierwsza pomoc – zasady udzielania
warsztat i metody pracy służb BHP
Ukończone studia pozwolą na pracę w strukturach bhp charakteryzującą się nowoczesnym podejściem do problematyki zarzadzania bezpieczeństwem pracy, którego nadrzędnym celem jest nabycie kompetencji do efektywnego inspirowania pracowników do bezpiecznych zachowań w pracy i życiu codziennym. Absolwenci studiów są przygotowani do pracy na stanowisku starszego inspektora w służbach bhp, w przedsiębiorstwach świadczących usługi w zakresie bhp oraz ośrodkach szkoleniowych kształcących w tej dziedzinie. Mogą być zatrudnieni w służbach bhp wszystkich sektorów gospodarki, administracji państwowej oraz samorządach terytorialnych.
Całościowy koszt studiów: 3600 zł lub 3900 zł*
Istnieje możliwość płatności czesnego w ratach semestralnych lub miesięcznych:
opłata semestralna (2 raty): 1800 zł - pod warunkiem wpłaty czesnego do 2 października
opłata miesięczna (10 rat): 390 zł
*Opłata za 2 semestry. Wysokość czesnego jest uzależniona od wybranego systemu płatności - semestralnie (za rok 3600 zł) lub miesięcznie (za rok 3900 zł)