Mój pobyt w Katowicach - relacja studentek z Portugalii | WSZOP - Katowice

strona główna » Studenci » Mój pobyt w Katowicach - relacja studentek z Portugalii
a a a

Mój pobyt w Katowicach - relacja studentek z Portugalii

Jednym z zadań  podczas Programu Erasmus było przygotowanie projektu fotograficznego i filmowego realizowanego techniką MOJO (na smartfonach), który pokazywał Śląsk ich oczami.
Tak wspominają pobyt we WSZOP studentki z Universitade de Beira Interior (UBI) w Covilha w Portugalii realizujące w ciągu semestru zimowego zajęcia na kierunku Kulturoznawstwo:

Elsa Cristina Ribeiro:
Przybycie do Katowic, bez żadnych oczekiwań co do miejsca, sprawiło, że cieszyłam się o wiele bardziej, tym co to miasto oferuje niż gdybym wiedziała, czego się po nim spodziewać zanim tu przyjechałam. Do dzisiaj Katowice wciąż zadziwiają mnie tym, co mają do zaproponowania. Każdego dnia coraz bardziej chcę zrozumieć ten trudny język i coraz bardziej, każdego dnia czuję historyczną moc i lekcje jakie daje Śląsk i sama Polska.

Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczyć w Programie i przyjechać do Katowic. WSZOP to przyjazna Uczelnia. Poznałyśmy bardzo wiele życzliwych osób. Najbardziej podobały mi się zaproponowane przez nauczycieli akademickich zajęcia, w tym te terenowe w Centrum Sztuki Filmowej, w redakcji TVP Katowice, w muzeach oraz wycieczki.

Ana Sofia Mendes:
Mieszkanie w Katowicach jest czymś, czego nigdy sobie nie potrafiłam wyobrazić, nawet gdy dowiedziałam się, że zakwalifikowałam się tutaj na stypendium. Nie miałam pojęcia o tym kraju, a jeszcze mniejsze o tym mieście. Życie tutaj jest bardzo różne od tego, do jakiego jestem przyzwyczajona. Ludzie są poważni, ale jednocześnie przyjaźni i bardzo uprzejmi. Styl domów jest inny, ale zarazem swoisty dla kraju, regionu i ich historii. Jak już dowiedziałam się więcej o Polsce - wszystko zyskało sens!

Samo miasto posiada wiele terenów zielonych, liczne parki i jest dobrze zorganizowane. Inną rzeczą, która mnie fascynuje są… wrony i śnieg. To niesamowite, móc jednocześnie słuchać wron i oglądać śnieg! To miasto mnie inspiruje! Ma wiele pięknych miejsc i dlatego zawsze ma urok. Ze śniegiem czy bez śniegu… :)
Pobyt we WSZOP był niezapomnianą przygodą i przeżyciem, które na długo zostaną w mojej pamięci!