The First Thanksgiving Day | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » The First Thanksgiving Day

The First Thanksgiving Day

Tradycyjny indyk oraz podziękowania - tego nie mogło zabraknąć wczoraj (29 listopada) w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Studenci z Klubu Amerykańskiego wraz z dr. Jerzy Kosskiem zaprosili na The First Thanksgiving Day.

Święto Dziękczynienia, jedno z najważniejszych świąt w USA. To pamiątka pierwszego Dziękczynienia założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Ponieśli oni tej pierwszej zimy wielkie straty i wielu z nich zmarło z głodu. Żniwa 1621 roku były już obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem i podziękować za obfite plony. Świętem narodowym ogłosił Thanksgiving w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln. Tego dnia Amerykanie tradycyjnie spożywają uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół, dziękując Bogu za wszystko, co dobrego ich spotkało. Tradycyjną potrawą jest pieczony indyk. Tradycyjnie też prezydent USA zwraca wolność jednemu indykowi.

Zgodnie z tą tradycją nie mogło zabraknąć indyka, który przyjechał do nas aż z Wrocławia -okazało się bowiem, że nie jest łatwo kupić w Polsce całego indyka. Siedmiokilogramowy indyk spędził w piekarniku 4 godziny. Oprócz indyka z sosem żurawinowym były tradycyjne ciasta: dyniowe i jabłkowe oraz sałatki. Wszystko przygotowali nasi studenci.

Wcześniej członkowie Klubu Amerykańskiego zaprezentowali przedstawienie na temat histori Święta Dziękczynienia, przybliżyli historię amerykańskich obyczajów oraz zorganizowali konkurs wiedzy o USA.