Studenci Energetyki wyjechali w teren

Zdjęcie z wyjazdu terenowego do elektrowni studentów Energetyki WSZOP

Wyjątkowo ciekawie przebiegały zajęcia z przedmiotu Odnawialne źródła energii dla studentów WSZOP, kierunku ENERGETYKA. Mieli bowiem niepowtarzalną okazję zobaczyć jak działa i funkcjonuje Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Opiekunem grupy był prof. nadzw. dr hab. inż. Tadeusz Sidor.

Zajęcia terenowe są istotnym elementem łączącym teorię z praktyką, rozwijają umiejętność analizowania i wnioskowania, prowadzenia obserwacji, jak również zapoznania się z fachową terminologią. Bezpośrednia obserwacja ułatwia przyswajanie tych specjalistycznych pojęć. Poza tym atrakcyjny sposób nabycia wiedzy sprawia, że wiadomości i umiejętności są lepiej zapamiętane i trwalsze – mówi dr inż. Danuta Zwolińska, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych WSZOP.

Na terenie Polski działają 23 elektrownie pompowe. Największa z nich znajduje się w miejscowości Żarnowiec, a najwyższą jest Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim. Jest  to wysokospadowa elektrownia podziemna, zlokalizowana w przepięknym miejscu, w bliskości gór i jeziora, co sprawia, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną.