Spotkanie z dziennikarzami śląskich mediów | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Spotkanie z dziennikarzami śląskich mediów

Spotkanie z dziennikarzami śląskich mediów

O manipulacji w mediach rozmawiali w Bibliotece WSZOP uczestnicy czwartkowego (10 maja) spotkania. Temat: „Między informacją a manipulacją i kreowaniem wizerunku. Dziennikarstwo i PR dzisiaj” cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko studentów dziennikarstwa.

Jak działać w sytuacji kryzysowej? Jak utrzymywać dobre relacje z mediami? I po co wymyślono autoryzację? To tylko kilka zagadnień jakie poruszono podczas spotkania. Słowo „manipulacja” padało rzeczywiście najczęściej. Co jest manipulacją, a co informacją? Czy przygotowany z okazji Prima Aprilis felieton-żart to manipulacja czy okazja do zaprezentowania w mediach firmy/instytucji?

Pytany czy dziennikarze i media są rzeczywiście czwartą władzą, Łukasz Miąsik (prezenter i prowadzący Aktualności TVP Katowice, wcześniej prezenter i reporter TVS i stacji radiowych) podkreślał, że biorąc pod uwagę, iż mogą rozliczać ludzi – to tak. Nie ma większego wpływu na ludzi niż poprzez media. Radio i telewizja są w naszych domach codziennymi, wielogodzinnymi gośćmi – dodał jego redakcyjny kolega Wojciech Janocha (reporter i wydawca Aktualności TVP Katowice, wcześniej reporter, wydawca i szef "Silesia Informacje" w TVS).

Jacek Tomaszewski (wydawca śląskiej odsłony portalu Moje Miasto) mówił natomiast, że może nie czuje iż ma władzę, ale raczej wpływ i narzędzie do kontrolowania polityków, urzędników.

Podczas czwartkowego spotkania nie mogło zabraknąć przykładów z nieodległej przeszłości, takich jak sprawa rzekomego porwania i śmierci Magdy czy katastrofa kolejowa pod Szczekocinami. Czy to media manipulowały czy raczej same dały się zmanipulować detektywowi Rutkowskiemu?

Nasi studenci mieli do gości sporo pytań. Sami przeprowadzili z nimi także wywiady i nagrania.

Organizatorami spotkania byli: Biblioteka WSZOP oraz Zakład Kulturoznawstwa. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2012 oraz Jubileuszu 10-lecia WSZOP.