Pozdrowienia z Portugalii | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Pozdrowienia z Portugalii

Pozdrowienia z Portugalii

Czas na kolejną relację od uczestniczek programu Erasmus, które od miesiąca studiują w Portugalii. Powodów do zazdrości jest oczywiście wiele – jednym z nich jest wiosenna pogoda: w najbliższych dniach nawet 20 stopni C i dużo słońca.

Universidade da Beira Interior (Covilhã) wybrały dwie studentki Kulturoznawstwa: Patrycja Tohak i Paulina Wanecka.

Patrycja Tohak, która podzieliła się z nami swoimi wrażeniami przyznaje, że każdy dzień w Portugalii jest wyjątkowy, dostarcza nowych doznań i jest lekcją życia. Dodaje jednak, że oprócz licznych przyjemności muszą sobie radzić z trudnościami życia codziennego – nauką samodzielnego życia poza granicami rodzimego kraju. Ten wyjazd jest szansą na poznanie odmiennej kultury, naukę odpowiedzialności, która z czasem zamienia się w samą przyjemność, a z naszych ust z dźwięcznością wydobywają się słowa HEJ PRZYGODO! – pisze Patrycja Tohak.

Ciekawe jak to brzmi po portugalsku… Jeszcze kilka tygodni i jest szansa, że kolejne wieści dotrą do nas w tym właśnie języku.

Jeśli ktoś myśli o wyjeździe w ramach programu Erasmus mamy kilka ważnych informacji na zachętę.

Po przyjeździe z pewnością spotka Was tzw. WELCOME WEEK organizowany przez grupę ESN, która zajmuje się organizacją licznych eventów dla uczestników Erasmusa. Na specjalnej inauguracji dowiecie się niemal wszystkiego, co musicie i możecie zrobić w czasie pobytu w Covilhii (rejestracja na uczelni i w urzędzie miasta, ubezpieczenie, organizacje studenckie itp.), zostaniecie także oprowadzeni po mieście, a wieczorem czeka Was kolacja, którą będziecie długo wspominać. Mentalność Portugalczyków jest niesamowita i z pewnością Wasi koordynatorzy również tacy będą. Warto dodać, że aktualnie na goszczącym nas uniwersytecie można spotkać aż 300 studentów biorących udział w programie Erasmus.

A skoro była już mowa o kolacji…

Legendy głoszą, że Portugalczycy żywią się tylko rybami, chlebem i warzywami strączkowymi, ale to nie do końca prawda. Kuchnia rzeczywiście obfituje w ryby i warzywa, nie brakuje jednak także mięs. Najpopularniejszą rybą jest dorsz, którego tutejsi mieszkańcy przyrządzają nie wiele sposobów. Jeden przepis na każdy dzień roku. Jedną z ulubionych portugalskich potraw z dorsza jest zapiekanka rybna z ziemniakami, jajkami na twardo, oliwą i cebulką zwana bacalhau á gomes de sá lub pyszne krokiety również przyrządzane z tej ryby – bolinhos de bacalhau. Zgodnie z tradycją rybne potrawy z dorsza przyrządza się na wigilię oraz w okresie Wielkiego Tygodnia. Równie popularne jak w Polsce zupy są często podawane w tutejszych restauracjach lub stołówkach. O miano narodowych potraw śmiało może ubiegać się zielona zupa caldo verde przyrządzana z ziemniaków, galicyjskiej kapusty, suchej kiełbasy chourico, czosnku oraz cebuli. Słynna jest także zupa z kamienia czyli sopa de pedra przygotowywana z marchewki, czerwonej fasoli i wielu innych składników. Warto jeszcze wspomnieć o ryżowym puddingu arroz doce queijo de Castelo Branco okraszonym cynamonem, który podaje się zwykle na Boże Narodzenie. Popularne są również różnego rodzaju tarty, jak na przykład tarta z budyniem.

Tak naprawdę najprzyjemniejszą częścią tego wyjazdu jest samodzielne odkrywanie i smakowanie Portugalii. Uwierzcie – jest co odkrywać.

Czy po tej lekturze ktoś z naszych studentów ma jeszcze wątpliwości dokąd jechać?

I kilka bardzo praktycznych informacji, czyli gdzie mieszkać przez pół roku.

Jeśli planujesz żyć na pełnych obrotach to polecamy UBI akademik (PAC) ponieważ większość studentów  z wymiany tam mieszka, a szczególnie w bloku A. Starają się oni stworzyć domowe warunki i być jedną wielką rodziną, dlatego na pewno nie będziesz czuć się tam samotnie. Pokoje w akademikach są dwuosobowe, a dodatkowo piętrowe, składają się z dwóch segmentów. Wyposażone w umywalkę, lodówkę, kuchenkę mikrofalową, prysznic i telefony do użytku w obrębie wszystkich akademików i uczelnianych budynków. Warto wspomnieć, że aktualnie ciężko jest dostać zakwaterowanie w akademiku z racji popularności programu Erasmus, więc trzeba ubiegać się o nie w odpowiednim wyprzedzeniem. Cena takiego wynajmu wynosi 100 Euro miesięcznie.

Szczegółowych informacji na temat programu Erasmus udziela Agnieszka Cichy (pokój nr 16, ul. Bankowa 8).