Pokaz filmów Euroshorts 2011 | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Pokaz filmów Euroshorts 2011

Pokaz filmów Euroshorts 2011

Film reklamowy może być dziełem sztuki, a krótkie filmy – interesujące i nowatorskie. Przekonali się o tym wszyscy, którzy 5 czerwca odwiedzili WSZOP i wzięli udział w pokazie filmów z Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy „EUROSHORTS 2011”. Przed południem gościliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, po południu odbył się pokaz otwarty.

Festiwal Euroshorts 2011 odbył się w listopadzie ub. r. w Gdańsku. Później pokaz filmów ruszył w tourne po Polsce.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pt. Amerykański Film Reklamowy 2011. Taśma z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zawierała wybrane, najlepsze światowe filmy reklamowe, zrealizowane przez wybitnych filmowców. W tych reklamach wystąpili między innymi Willem Dafoe, Eminem, Kevin Bacon, a wśród realizatorów są takie gwiazdy jak Alejandro González Iñárritu, Joe Pytka, PSYOP.

Te reklamy, niczym filmy nominowane do Oskarów oceniano w różnych kategoriach, m.in. reżyseria, montaż, efekty specjalne, scenariusz, muzyka.

To reklamy, które powstały w Stanach Zjednoczonych, na które wydano ogromne pieniądze i przy których pracowali ludzie znani nam z wielkich produkcji kinowych – podkreślał gość specjalny pokazu Przemysław Młyńczyk – reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu, przewodniczący Zarządu Fundacji Młodego Kina. To nie przypadek, że Roman Polański pokazał w Cannes swój najnowszy film czyli reklamę PRADY. Tuż po tym pokazie dr Lucyna Ratkowska-Widlarz tłumaczyła młodym ludziom jakie są psychologiczne mechanizmy reklamy.

W drugiej części pokazu zaprezentowaliśmy najlepsze krótkie filmy z festiwalu Euroshorts 2011.

Szczególną atmosferę miał natomiast popołudniowy pokaz otwarty w Bibliotece WSZOP. Kierownik Biblioteki Monika Gromek oraz Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego uroczyście otworzyli wystawę Marcina Kusidło „Kobieta w fotografii”. Student Kulturoznawstwa WSZOP skusił widzów artystycznymi aktami. Wystawę można oglądać w naszej bibliotece do końca lipca.

Tutaj także oprócz filmów reklamowych pokazaliśmy drugą część najlepszych krótkich filmów.