Lew św. Hieronima według Katarzyny Młynarczyk | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Lew św. Hieronima według Katarzyny Młynarczyk

Lew św. Hieronima według Katarzyny Młynarczyk

Bohaterką ostatniego (17 maja 2012 r.) spotkania w Bibliotece WSZOP z cyklu Przy literaturze o kulturze pt. „Lew św. Hieronima” była poetka Katarzyna Młynarczyk. Nie tylko czytała swoje wiersze, ale również w niezwykle barwny sposób opowiadała o swojej miłości do książek i o znaczeniu malarstwa w jej życiu.

Książka to dla mnie i piękny przedmiot i źródło wiedzy i przyjaciel. Książka jest dla mnie wszystkim. Nie mogę sobie wyobrazić świata bez książek, bez słowa drukowanego – podkreślała podczas czwartkowego spotkania w Bibliotece WSZOP.

I wspominała: – Zaczynałam nie od czytania, ale od oglądania obrazków w książkach. Jako dziecko, w rodzinnej biblioteczce znajdowałam sporo albumów z reprodukcjami malarstwa. I proszę sobie wyobrazić miłośniczkę książek, małą Kasię, która nie wie kto to Rubens czy Leonardo da Vinci, ale która podziwia reprodukcje ich obrazów. Jednym z wątków był św. Hieronim. Miał on na wszystkich obrazach pięknie urządzoną pracownię i mnie się to bardzo podobało. W jego gabinecie nie było komputera, były gęsie pióra, kałamarz, wazon z kwiatami. Ja też tak chciałam pracować w tak urządzonym gabinecie. Ale potrzebny jest ktoś kto oddziela i broni, i to jest właśnie lew. Dobrze, by każdy kto chce pisać miał takiego lwa.

Dlatego w Bibliotece WSZOP zadbano tego popołudnia szczególnie o wystrój, dekoracje stołów nawiązywały do wystroju gabinetu św. Hieronima (np. na obrazie Domenico Ghirlandaio).

Katarzyna Młynarczyk – poetka, autorka opowiadań, niezależna publicystka, krytyk artystyczny, historyk sztuki. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publikuje w prasie regionalnej, ogólnopolskiej i polonijnej. Stale współpracuje z „Tyskim Magazynem Kulturalnym” i „Rocznikiem Muzealnym” Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Twórczyni Katowickiej Sceny Poetów, założonej 13 lipca 1989 roku.

Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Erotycznej im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej realizowanego od 1994 roku w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w 2008 roku. Obecnie prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Katowicach. Od 1980 roku opublikowała dwa zbiory opowiadań i 11 tomików poezji