Dzień Kobiet w Bibliotece WSZOP | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Dzień Kobiet w Bibliotece WSZOP
a a a

Dzień Kobiet w Bibliotece WSZOP

O kobiecej literaturze i o kobiecym punkcie widzenia na świat, ale nie tylko w kobiecym towarzystwie – w Bibliotece WSZOP odbyło się dziewiąte już spotkanie z cyklu „Przy literaturze o kulturze”. W Dniu Kobiet gośćmi były: poetka Anna Alochno-Janas oraz autorka bloga „F jak f…rustratka”.

Nie bez przyczyny tematem spotkania była „Poezja/proza* życia kobiet (* - niepotrzebne skreślić)”. W Bibliotece WSZOP spotkały się dwie niezwykłe kobiety. Anna Alochno-Janas znana również jako Annais, to poetka, pisarka, tłumaczka i absolwentka Kulturoznawstwa WSZOP (www.annais.pl). Właśnie wydała swój pierwszy tomik „Arachnologia”. Natomiast pragnąca zachować anonimowość druga z bohaterek spotkania to autorka bloga "F jak f...rustratka" i finalistka konkursu na najlepszy literacki blog 2011 roku, ogłoszonego przez portal onet.pl (http://fjakfrustratka.blox.pl/html). Obie panie zaprezentowały fragmenty swojej twórczości.

Moderatorem spotkania była prof. dr hab. Anna Węgrzyniak. Jej zdaniem obie autorki cechuje „szorstka czułość” i ironiczny dystans do świata. Autorka bloga udaje, że pisze tak od niechcenia, ale to nie jest prawda. To jest zbyt dobra proza – podkreślała prof. Węgrzyniak. F jak frustratka choć chroni swoją tożsamość i twarz (właśnie dlatego nie ma jej na żadnym zdjęciu) zaznaczyła, że jej twórczość to nie jest biografia ani pamiętnik. Ludzie często odbierają to jako relacje z życia, a to jest raczej wentyl prawdziwych emocji i uczuć – dodała blogerka.

Dzień Kobiet w Bibliotece WSZOP stał się także pretekstem do dyskusji o roli kobiet, kobiecej literaturze i kobiecym postrzeganiu świata. Anna Alochno-Janas przywiozła swój debiutancki tomik poetycki "Arachnologia", który ujrzał właśnie światło dzienne w postaci tradycyjnej książki papierowej. Jej wiersze spodobały się także męskiej części publiczności. Obie autorki przyznają, że czytelnikami ich twórczości są także panowie.

Spotkanie z cyklu „Przy literaturze o kulturze” tym razem odbyło się przy tulipanach i muffinach. Po przepisy nie tylko na dobrą literaturę zapraszamy do Biblioteki WSZOP.