Co świszczy w kawie | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Co świszczy w kawie

Co świszczy w kawie

Kto chciał sobie poprawić humor i zdrowo się pośmiać był wczoraj (8 maja) w Bibliotece WSZOP. Godzinny występ dał związany z naszą uczelnią Kabaret Socratiron. Po ostatnich sukcesach, nagrodach i wyróżnieniach zaprezentowali się w swoim najnowszym programie. Na wesoło rozpoczął się tegoroczny Tydzień Bibliotek.

„Co świszczy w kawie” to autorski program przygotowany przez grupę młodych ludzi, którzy tworzą Kabaret Socratiron. To dwanaście utworów - skecze, piosenki i monologi. Autorem tekstów i kierownikiem artystycznym kabaretu jest student Tomasz Sporyń. Pretekstów do pisania mu nie brakuje. Szuka jednak tematów uniwersalnych, stroni od polityki, ponieważ zależy mu by dowcip był aktualny nie tylko dzisiaj. By powstał zabawny skecz czy monolog wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, zabawne sytuacje zdarzają się każdemu - mówi. Dobry temat może się też przyśnić. A ponieważ jak przyznaje autor – pisanie to czynność intymna – zdarzyło mu się już pisać w czasie kąpieli.

Kabaret Socratiron występuje już od pięciu lat – niedawno uroczyście świętowali 5-lecie w Centrum Kultury Katowice. Obecnie tworzy go 10 osób. Nawiązują swoim stylem do lat 20. Ale wśród swoich mistrzów wymieniają też kabarety z czasów PRLu: Dudek, Kabaret Starszych Panów , Pod Egidą czy TEY.

Wiemy, że to niszowy styl, ale ludziom się podoba – podkreśla Mateusz Wierzbicki, student WSZOP i menager kabaretu. I rzeczywiście tak jest, o czym świadczą ostatnie występy grupy. Tylko w ostatnich tygodniach Socratiron wziął udział w trzech ogólnopolskich przeglądach kabaretowych.

18 i 19 kwietnia w Krakowie odbywał się IV Międzyuczelniany Przegląd Kabaretów Studenckich "KLAMKA". W półfinale, o wejście do finałowej trójki, rywalizowało siedem kabaretów. Socratiron nie tylko dostał się do finału, ale i zajął drugie miejsca. Już następnego dnia z Krakowa pojechali do Brodnicy, by wziąć udział w III Brodnickim Przeglądzie Kabaretów Autorskich "BRODA". Natomiast 24 kwietnia zaprezentowali się przed publicznością w Kielcach, gdzie odbył się XIII Kielecki Ogląd Kabaretów Studenckich "KOKS". Ten występ zaliczają jednak do pechowych – aktor Patryk Flachmański wyjechał stamtąd z nogĄ w gipsie, po tym jak po drugim skeczu spadł ze sceny.

Kto nie był wczoraj w Bibliotece WSZOP powinien pilnie śledzić ich stronę. Jeszcze w maju wystąpią w Skierniewicach, gdzie odbywa się IV Skierniewicki Odcinek Kabaretowy "SOK". 13 maja zaprezentują się podczas juwenaliów IGRY 2013, a 25 maja w Parku Śląskim w Chorzowie będą rozśmieszać publiczność  uczestniczącą w Międzygalaktycznym Dniu Kabareciarza.

To jeszcze nie koniec atrakcji jakie nasza Biblioteka przygotowała z okazji Tygodnia Bibliotek.