Pocztówka ze Słowacji | WSZOP - Katowice

strona główna » Studenci » Program Erasmus+ » Pocztówka ze Słowacji
a a a

Pocztówka ze Słowacji

Púchov

Uniwersytet Trenczyński Alexandra Dubčeka w Trenčíne na Słowacji (Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka) jest młodą, państwową uczelnią kształcącą studentów na sześciu wydziałach. Pięć wydziałów mieści się w Trenčíne, natomiast jeden, którym jest Wydział Technologii Przemysłowych (Fakulta priemyselných technológií) znajduje  się w Púchovie, małej miejscowości obok Trenčíne. To właśnie na tym Wydziale miałyśmy możliwość spędzić tydzień, który dla nas był okazją nie tylko do nabycia nowych doświadczeń zawodowych,
ale również był to czas spędzony na poznaniu kultury naszych sąsiadów, posmakowaniu typowo regionalnych potraw oraz odpoczynku pośród malowniczych krajobrazów krainy tenczyńskiej.

Słowacja, podobnie jak Polska jest krajem o długiej i bogatej historii, która ukształtowała ciekawą, różnorodną kulturę i obyczaje jej mieszkańców. Miasto Púchov położone jest w kotlinie nad rzeką Wag, na pograniczu Białych Karpat, Jaworników i Gór Strażowskich. To stare (pierwsze wzmianki o Púchovie pochodzą z 1243 roku) miasteczko, które zamieszkuje około 20 000 mieszkańców, może poszczycić się własną kulturą określaną mianem „kultury púchovskiej”. Zarówno kulturę, jak i historię miasta najlepiej poznać odwiedzając Dom Żupny (Župný dom), w którym mieści się Muzeum Kultury Púchovskiej. Warto również wspomnieć, że miasto znane jest z produkcji unikalnego niebiesko druku, którym zdobiono tradycyjny púchovski strój ludowy.

Pobyt na Słowacji był udany przede wszystkim dzięki pracownikom naukowym Wydziału Technologii Przemysłowych, których miałyśmy okazję poznać, razem z Nimi współpracować i spędzać wolny czas.
Ich gościnność i serdeczność, a także otwartość przyczyniła się do tego, że czas spędzony w Púchovie pozostanie nam w pamięci na długo. Na pewno tam jeszcze wrócimy.

dr inż. Iwona Stachurek, mgr inż. Paulina Teper

Galeria zdjęć