Z wizytą w Wojskowych Zakładach Mechanicznych | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Z wizytą w Wojskowych Zakładach Mechanicznych

Z wizytą w Wojskowych Zakładach Mechanicznych

Kto z nas nie marzy by choć na chwilę zasiąść za sterami Rosomaka? Kto chciałby sprawdzić ilu żołnierzy zmieści się w Rosomaku i czy będzie im wygodnie? Dzisiaj (16 maja) możliwość taką mieli studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego. W ramach zajęć "ochrona mienia, obiektów i obszarów" odwiedzili Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich - producenta Rosomaka. Rosomak to jeden z najbardziej znanych produktów polskiej zbrojeniówki.

Siemianowickie zakłady należą do obiektów podlegających ochronie, stąd nasze staranie o przeprowadzenie tam zajęć dla studentów WSZOP - podkreślał Mirosław Kutek, wykładowca naszej uczelni. Zanim nastapiła prezentacja studenci poznali historię zakładu i parametry techniczne pojazdu. Michał Rumin, rzecznik prasowy Wojskowych Zakładów Mechanicznych podkreslał, że to jedyny pojazd czwartej generacji sprawdzony w boju i przetestowany we wszystkich szerokościach geograficznych. To niemal w stu procentach polski produkt - mówił z dumą.

Później nasi studenci mogli zobaczyć go na własne oczy, a nawet wypróbować. Przy tej okazji dowiedzieli się, że Rosomak jeździ z prędkością 120 km/h, pływa 10 km/h, obraca się wokół własnej osi, a w środku ma nawet nagłośnienie.