Wystawa Beaty Pałach w Bibliotece WSZOP | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Wystawa Beaty Pałach w Bibliotece WSZOP

Wystawa Beaty Pałach w Bibliotece WSZOP

Biblioteka WSZOP zaprasza na wystawę obrazów Beaty Pałach pt. Żywioły, którą będzie można oglądać do końca grudnia 2015 r.

Wystawa jest zbiorem obrazów malarskich Beaty Pałach powstałych w latach 2014-2015. Cyklem tym autorka nawiązuje do wcześniejszych swoich prac podejmując problem relacji między człowiekiem a światem przyrody. Malarka przedstawia intrygujące ją zjawiska naturalne w bardzo dynamicznych, często enigmatycznych kompozycjach. „Podrzuca” widzowi znajome kształty, lecz stawia je w nie do końca oczywistym kontekście. Chce tym samym dać wyraz pozycji człowieka, który mimo ogromnego rozwoju techniki nie zdołał odkryć wszystkich zagadek otaczającego go świata.

Beata Pałach pochodzi z Bielczy koło Brzeska. Jest absolwentką obecnego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W trakcie studiów wyjechała na półroczne stypendium do Salzburga na Uniwersytet Mozarteum. Tam uczęszczała do pracowni malarskiej oraz pracowni sitodruku. Wzięła udział w projekcie Crossover zakończonym wystawą w Wiedniu. Dyplom artystyczny z wyróżnieniem uzyskała w 2008 roku. Praca składała się m.in. z czterech wielkoformatowych (150 x 1000 cm) obrazów akwarelowych pt. "Zielniki".
Od dziecka jednakowo fascynowały ją sztuka i piękno przyrody, co zaowocowało charakterystycznym stylem malarskim. Zamierzeniem artystki nie jest realistyczne odwzorowanie konkretnych miejsc, przedmiotów czy roślin, lecz podkreślenie potęgi natury, jej niekończącego się bogactwa kolorów i nastrojów.
Wyspecjalizowana w technice akwareli, chętnie sięga także po inne media, takie jak: pastele, farby olejne czy akrylowe. Malarka eksperymentuje też ze strukturą papieru, czego owocem są prace collagowe i wycinanki.