Wernisaż wystawy malarskiej Teresy Sztwiertni w Bibliotece WSZOP | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Wernisaż wystawy malarskiej Teresy Sztwiertni w Bibliotece WSZOP

Wernisaż wystawy malarskiej Teresy Sztwiertni w Bibliotece WSZOP

W słoneczne popołudnie, 17 kwietnia br. Bibliotekę WSZOP odwiedziła malarka z Bielska-Białej, Teresa Sztwiertnia.
To Jej wystawa gości od początku miesiąca we WSZOP.

W oniryczną, magiczną, inspirowaną literaturą atmosferę wystawy wprowadził psycholog twórczości,
na co dzień również nauczyciel akademicki, dr Witold Adamczyk, prywatnie mąż Artystki. Następnie Teresa Sztwiertnia opowiedziała o każdym z dwunastu wyeksponowanych obrazów, o inspiracjach związanych z ich powstaniem.

Zgromadzeni Goście, wśród których nie zabrakło Władz Uczelni oraz przyjaciół Teresy Sztwiertni, spędzili kilka dłuższych chwil na rozmowach, przywoływaniu anegdot z życia Artystki oraz wymianie refleksji
na temat malarstwa, które nie bez przyczyny zostało określone mianem realizmu magicznego.

Artystka pochodzi z Bielska-Białej. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskała w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego i Pracowni Liternictwa
prof. S. Kluski. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1976, 1984 i 1991. Swoje malarstwo miała okazję zaprezentować na wystawach zbiorowych i indywidualnych m. in. w Paryżu, Wenecji, Turynie, Mannheim (Niemcy), Żilinie (Słowacja), Krakowie, Sopocie, Katowicach, Bielsku-Białej, Lublinie.
Na stałe prace Teresy Sztwiertni znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej, Galerii Bielskiej BWA, a także w zbiorach Wydziału Kultury i Sztuki UM w Białej.

Wystawa potrwa do połowy maja. Zapraszamy!