Twórczość Olgierda Bierwiaczonka w Bibliotece WSZOP | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Twórczość Olgierda Bierwiaczonka w Bibliotece WSZOP

Twórczość Olgierda Bierwiaczonka w Bibliotece WSZOP

To prawdziwe święto sztuki w naszej Uczelni - we wtorkowe popołudnie 23 maja br. w Bibliotece WSZOP otwarto wystawę malarstwa i rysunków znakomitego artysty związanego ze Śląskiem - Olgierda Bierwiaczonka.

Spotkanie poprowadzili: prof. dr hab. Krystyna Wojtynek-Musik oraz prof. nadzw. dr hab. Bogusław Bierwiaczonek – dzieci Autora obrazów. Z ogromnym ciepłem i nostalgią opowiadali o twórczości swego Ojca, o jego dzieciństwie wypełnionym sztuką, wyobraźnią i wrażliwością na piękno. Pan Profesor prezentując prace zebrane w Bibliotece podkreślił, że pochodzą one ze zbiorów rodzinnych, prywatnych i część z nich jeszcze nigdy nie została pokazana publicznie. Zgromadzeni Goście mieli okazję nie tylko zapoznać się z twórczością plastyczną Olgierda Bierwiaczonka, ale także posłuchać piosenki poetyckiej w wykonaniu Pana Profesora, który oprócz działalności akademickiej ma na koncie kilka autorskich płyt.

Olgierd Bierwiaczonek (1925-2002) był malarzem i pedagogiem. Pochodził z Wileńszczyzny. Po II wojnie światowej przeniósł się na Śląsk, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W trakcie studiów szlifował warsztat w pracowni znanego polskiego kolorysty, profesora Eugeniusza Eibischa. Mieszkał i tworzył w Mikołowie, pracował również jako pedagog. W 1974 roku przeniósł się
do Katowic i poświęcił przede wszystkim malarstwu. Podejmował działania na rzecz śląskiego środowiska artystycznego (katowicki okręg Związku Polskich Artystów Plastyków). W śląskim środowisku artystycznym zapamiętano Go jako człowieka pełnego pasji, ciepłego i pogodnego, życzliwego wobec studentów i młodych twórców.

Na temat swej twórczości mówił:
Nie jestem demiurgiem posiadającym moc stwarzania nowych światów. Toteż nie interesują mnie i nigdy
nie interesowały poszukiwania oryginalności w dziedzinie formy i środków wypowiedzi. Nie znoszę przy tym wszelkiego pustosłowia, frazesów i demagogii. Malarstwo moje – pragnę – aby cechowała skromność, szczerość i prostota, wynikające ze świadomości jego roli, ograniczeń i uwarunkowań.

Wystawa Olgierda Bierwiaczonka w Bibliotece WSZOP potrwa do końca czerwca br.