Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem wokół biografii Henryka Sławika i Józsefa Antalla | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem wokół biografii Henryka Sławika i Józsefa Antalla

23 maja w Bibliotece WSZOP odbyło się spotkanie filmowe
wokół biografii Henryka Sławika i Józsefa Antalla,
które poprowadził Grzegorz Łubczyk – wybitny znawca obu postaci i stosunków polsko-węgierskich.

Wydarzenie rozpoczęło się projekcją filmu „Życie na krawędzi. Henryk Sławik-József Antall senior”.
Po niezwykłe wzruszającym seansie odbyła się promocja książki poświęconej głównym bohaterom filmu.

Grzegorz Łubczyk jest autorem licznych publikacji książkowych i prasowych, a także byłym ambasadorem RP na Węgrzech. Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej z Gwiazdą.

Film „Życie na krawędzi” to poruszająca opowieść o niezwykłym Polaku i równie niezwykłym Węgrze z okresu II wojny światowej. Bohaterami fabularyzowanego dokumentu są: prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech – HENRYK  SŁAWIK (Krzysztof Globisz) i oddany Polakom ich opiekun z ramienia władz węgierskich – JÓZSEF  ANTALL senior (Olgierd Łukaszewicz), którego nasi rodacy nazwali „Ojczulkiem Polaków”. W postać Krysi, 14-letniej córki Sławika, udanie wcieliła się Marysia Marciniak, uczennica z Ochoty, a mieszkańcami słynnego sierocińca dzieci żydowskich w naddunajskim Vácu są dzieci z Parafii pw. Opatrzności Bożej na Ochocie z ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem w roli ks. Pála Boharcsika. Klimat zaś swoistej zadumy i refleksji jest dziełem narratora tej filmowej opowieści – Piotra Fronczewskiego.

Ta dramatyczna, a jednocześnie jakże piękna z moralnego punktu widzenia historia męskiej przyjaźni ukazana została na tle bezprecedensowej pomocy, udzielonej ponad 120 tysiącom naszych rodaków przez władze Królestwa Węgier i zwykłych Węgrów po napaści Stalina na Polskę 17 września ' 39. Zadania i wyzwania,
które stanęły przed Sławikiem i Antallem wymagały od nich, głównych bohaterów filmu, nieustannego balansowania... na krawędzi życia i śmierci.

Producentem filmu jest Fundacja DOBRE WIEŚCI (2014), a głównym sponsorem Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.