Program Erasmus+ w praktyce! Sympatyczne studentki z Portugalii we WSZOP | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Program Erasmus+ w praktyce! Sympatyczne studentki z Portugalii we WSZOP

Program Erasmus+ w praktyce! Sympatyczne studentki z Portugalii we WSZOP

Od października do stycznia gościliśmy we WSZOP dwie studentki z uczelni partnerskiej w Covilha w Portugalii. Ana Sofia MendesElsa Cristina Ribeiro, studentki filmoznawstwa, po raz pierwszy miały okazję przebywać w Polsce. Po raz pierwszy zobaczyły też śnieg i – uwaga! – kaloryfery.

Jak powiedziały dotychczas najniższa temperatura, z jaką się zetknęły to około 2 stopni Celsjusza –
w  ciepłym klimacie Półwyspu Iberyjskiego kaloryfery nie są potrzebne! To nie jedyna rzecz, która je zaskoczyła – AnaElsa były pod wrażeniem bogatego życia kulturalnego naszego regionu, zwłaszcza muzycznego. Są miłośniczkami jazzu i zachwyciło je bogactwo imprez i klubów muzycznych w regionie, o którym czytały, że dominuje tu ciągle przemysł ciężki.

Dzięki zajęciom w naszej Uczelni poznały historię polskiego filmu, nauczyły się projektowania stron internetowych, zapoznały się ze śląskim wzornictwem przemysłowym i architekturą. Odwiedziły Oddział TVP w Katowicach gdzie poznały pracę redakcji „Aktualności”. Jak same mówiły, duże wrażenie zrobiło
na nich studio podczas nagrania programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”.
Fantastyczna była możliwość poznania historii zmian technicznych w telewizji, zobaczyłyśmy w archiwum montażownię filmów celuloidowych jeszcze z lat 70-tych, a potem przeskoczyłyśmy w XXI wiek techniki cyfrowej. Tego nie mieliśmy u siebie w Covilha
– powiedziała Elsa.

Dziewczęta zwiedziły Kraków, Górnośląski Okręg Przemysłowy, odbyły także wycieczkę do byłego niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, która zrobiła na nich wstrząsające wrażenie.
Mimo, że w trakcie zajęć na Kulturoznawstwie we WSZOP obejrzałyśmy dokumentalne filmy poświęcone holokaustowi, to jednak zwiedzenie Muzeum KL Auschwitz było szokujące!– powiedziała Ana.

W czasie ostatniego, wspólnego z Koleżankami i Kolegami z WSZOP, spaceru po Strefie Kultury w Katowicach AnaElsa dopytywały, czy Program Erasmus na kierunku Kulturoznawstwo będzie kontynuowany, ponieważ chcą zachęcić swoich znajomych z Portugalii do odwiedzenia Katowic i studiowania we WSZOP. Z radością zostaną ambasadorkami programu  w macierzystej uczelni!
Oczywiście - zapraszamy!

Zapraszamy też do zapoznania się z ich wrażeniami z pobytu w Katowicach i do obejrzenia zdjęć –
ich osobistego spojrzenia na miasto.

Przypominamy, że wszyscy studenci WSZOP mają możliwość odbycia wyjazdu do zagranicznych uczelni partnerskich w ramach Programu Erasmus+. Warto skorzystać!

Więcej informacji o Programie