O dopalaczach we WSZOP | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » O dopalaczach we WSZOP

O dopalaczach we WSZOP

Dobiegła końca pierwsza edycja studiów podyplomowych
we WSZOP, na jedynym w Polsce kierunku Kryminalistyka i toksykologia sądowa. Ostatnim akcentem była obrona prac dyplomowych, której przyglądała się grupa zaproszonych dziennikarzy.

Dziennikarze z uwagą przysłuchiwali się obronie prac dyplomowych, bo tematy poruszane w prezentacjach dotyczyły wyjątkowo ważnych spraw. Wśród nich między innymi o nowych substancjach psychoaktywnych (dopalaczach), o wykorzystywaniu narkotyków zniewalających, (takich jak pigułka gwałtu) w celach przestępczych czy o świadomości młodzieży dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą stosowanie substancji psychoaktywnych.

- Jedna z naszych absolwentek przeprowadziła w szkole podstawowej ankietę, z której wynika, że młodzi ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczne jest zażywanie dopalaczy – mówi
prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Mirosławski, Kierownik Katedry Inżynierii Środowiska i Higieny Pracy WSZOP.

- Sporo tych substancji nadal nie jest przebadanych. Dlatego nie wiadomo jak pomóc osobie, która zażyła dopalacze, bo nie wiadomo co konkretnie wzięła. Do tego potrzebne są szczegółowe badania, a w organizmie często pozostają już tylko metabolity – wyjaśnia Marianna Rabiniak, absolwentka studiów podyplomowych WSZOP na kierunku Kryminalistyka i toksykologia sądowa, która broniła pracę dyplomową.

Grupa zaproszonych dziennikarzy miała też okazję poznania najnowszych osiągnięć, metod i narzędzi nowoczesnej kryminalistyki w jedynych w Polsce tak rozbudowanych laboratoriach WSZOP – toksykologicznym i kryminalistycznym, które przedstawił kierownik Laboratorium Kryminalistyki
nadkom. Mirosław Będkowski.

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach jest jedyną w Polsce uczelnią wyższą prowadzącą kierunek studiów Kryminalistyka i toksykologia sądowa. Szkolą się tu pracownicy Służb Specjalnych, Straży Granicznej, policjanci, chemicy, analitycy kryminalistyki sądowej itp.

Wszystkim absolwentom GRATULUJEMY i życzymy wielu sukcesów.

Poniżej linki do materiałów, które ukazały się w programie Telexpress Extra w TVP Info oraz w „Aktualnościach” TVP3 Katowice: