„Wujek.81. Czarna ballada” - premiera studencka i nauczycielska | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » „Wujek.81. Czarna ballada” - premiera studencka i nauczycielska

„Wujek.81. Czarna ballada” - premiera studencka i nauczycielska

30 kwietnia br. w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się kolejna Premiera studencka i nauczycielska pod patronatem Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Napisana i wyreżyserowana przez Roberta Talarczyka sztuka Wujek.81. Czarna ballada jest śmieszno-smutnym rozliczeniem ze śląskim doświadczeniem wprowadzenia stanu wojennego. Stanowi dopełnienie dotychczasowych rozliczeń scenicznych z powikłaną historią regionu. Waga tematu, atrakcyjność inscenizacyjna i efektowne songi wykonywane m.in. przez zaproszonego do spektaklu rapera Miuosha oraz artystów Opery Śląskiej, zaowocowały brawami na stojąco.

Bezpośrednio po spektaklu aktorzy wyszli do publiczności i odpowiadali na pytania o potrzebę rozwijania współczesnej formy kultywowania pamięci o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r. oraz o międzypokoleniowy wymiar grudniowej tragedii górników z kopalni Wujek.

Spotkanie prowadził dr Marek Cieśliński, nauczyciel akademicki w Zakładzie Kulturoznawstwa WSZOP.