Studenci WSZOP w Portugalii | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Studenci WSZOP w Portugalii

Studenci WSZOP w Portugalii

Trójka naszych studentów – Simona Jędrzej, Patrycja Trębacz i Maks Kubacki - wybrała się w ramach programu ERASMUS do Universidade de Beira Interior w Portugalii. O swoich wrażeniach i przygodach pisze Simona Jędrzej.

„Po przeszło 50-cio godzinnej, męczącej podróży autokarem dotarłyśmy z Patrycją do Covilhi, która zachwyciła nas od pierwszego wejrzenia. Na miejscu zostałyśmy miło przywitane przez pomocnych mieszkańców, z którymi komunikacja mimo bariery językowej nie stanowiła większego problemu. Kilka dni później doleciał do nas Maks. Szczęściarz – ominęła go długa autokarowa podróż.

Pierwsze zajęcia na Uczelni pozytywnie nas zaskoczyły – prowadzone były w języku portugalskim, ale każdy z prowadzących był bardzo wyrozumiały dla przyjezdnych. Ciekawostka dla spóźnialskich: kwadrans akademicki Portugalczycy nazywają „calma”.

Welcom Week to tydzień, podczas którego mentorzy organizują różnego typu rozrywki (gry, zabawy, wycieczki). EuroDinner pozwolił nam posmakować różnych dań prosto z Brazylii, Turcji, Portugalii, Bułgarii i wielu innych państw. W rekompensacie postanowiliśmy zrobić dla miejscowych kopytka, które wszystkim smakowały, a wieczór z Fado pozwolił nam zapomnieć o całym świecie i oddać się pięknej portugalskiej muzyce.

Covilha jest cudownym miasteczkiem studenckim, w którym można spotkać ludzi reprezentujących różne kultury. Labirynty małych uliczek i opuszczone domy nadają klimat. Niestety, to co piękne i daje miastu urok jest skutkiem biedy i braku miejsc pracy. Motywujący jest fakt, że pomimo trudności z jakimi zmagają się mieszkańcy Covilhi, nie tracą oni pogody ducha.

Cieszymy się bardzo, że tylu studentów tutaj przyjeżdża, bo w pozytywny sposób wpływamy na rozwój tego miejsca. Każdy z nas jest studentem innego kierunku, ale wszyscy mamy jedno odczucie – Erasmus w Portugalii to traf w dziesiątkę! Covilha stała się naszym drugim domem!”

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do udziału w Programie Erasmus.

Biuro ds. Programu Erasmus
ul. Bankowa 8