Savoir vivre dla kochanków według Katarzyny Młynarczyk | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Savoir vivre dla kochanków według Katarzyny Młynarczyk

Savoir vivre dla kochanków według Katarzyny Młynarczyk

Biblioteka WSZOP już po raz trzeci gościła na spotkaniu autorskim Katarzynę Młynarczyk. Spotkanie w ramach cyklu Przy literaturze o kulturze odbyło się 11 grudnia. Poetka  zaprezentowała wiersze z najnowszego tomiku –  Savoir-vivre dla kochanków. Spotkanie moderował przyjaciel poetki, malarz i grafik, Marek Przybyła.
Zachęcamy do przeczytania wywiadu z poetką i moderatorem spotkania.

Savoir vivre rozumiemy jako zbiór manier, zachowań… Jakie zasady funkcjonują w miłości?
KM: Gdybym znała je wszystkie, zapewne byłabym najmądrzejszą osobą na świecie. Jest jedna stara zasada „oko za oko, ząb za ząb” – i takie właśnie są prawa kochanka. Każdy czytając moją twórczość może wybrać jeden z wielu modeli miłości, których nie mogę zdradzać, by nie odbierać przyjemności poznawania.

Skąd inspiracja, aby wydać tomik wierszy pod takim tytułem?
KM: Już od czasów szkolnych interesowałam się sławnymi parami kochanków XVIII wieku. Szukałam malowideł, filmów, literatury, które przedstawiały zakochanych. Czego nie wiedziałam to sobie dopowiadałam, wymyślałam swoje interpretacje. Miłość jest moją inspiracją w życiu, bez niej nic nie ma sensu.

Jak Pani zdaniem, młodzi ludzie podchodzą do miłości?
KM: Zmieniają się kostiumy, pozy… nie zmienia się natomiast szlachetny charakter. Każde uczucie jest innego rodzaju, każde niepowtarzalne. Na uczucia mają wpływ doświadczenia życiowe a nie różnice pokoleń.

Jakie ma Pani plany na najbliższa przyszłość? Czy planuje Pani wydanie kolejnego tomika wierszy?
KM: Jestem obecnie na etapie porządkowania tekstów. Znalazłam już wydawcę nowego zbioru, więc mam nadzieję, że już pod koniec przyszłego roku będziemy mogli się spotkać w tej cudownej przestrzeni Biblioteki WSZOP, o klimat której dba niezawodna Pani Monika Gromek.

Moderatorem dzisiejszego spotkania był Pani przyjaciel, malarz - Marek Przybyła. Czy Pan Marek tworzy obrazy do Pani wierszy?
KM: Marek jest niesłychanie mądry, bardzo dużo wie. Zawsze, gdy mam problem wiem, że Marek mi pomoże, że będzie wiedział, że doradzi co mam zrobić. Każdemu mojemu wierszowi towarzyszy rysunek Marka… bez nich moje twory byłyby puste, niedokończone – z nimi tworzą jedność.

Czy stworzenie rysunku do wiersza to proste zadanie dla artysty?
MP: Inspiracją jest dla mnie zadanie stawione przez Katarzynę – czyli stworzenie nowego rysunku nawiązującego do wiersza. Zadanie o tyle trudne, że moje ilustracje są alegoryczne, niedosłowne –
i zawsze widz może sam sobie coś dopowiedzieć.

Dziękuję za rozmowę i życzę nieskończonej pasji.
Rozmawiał Adrian Sas

Katarzyna Młynarczyk – poetka, autorka opowiadań, niezależna publicystka, krytyk artystyczny, historyk sztuki. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publikuje w prasie regionalnej, ogólnopolskiej i polonijnej. Stale współpracuje z „Tyskim Magazynem Kulturalnym” i „Rocznikiem Muzealnym” Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Twórczyni Katowickiej Sceny Poetów, założonej 13 lipca 1989 roku.
Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Erotycznej im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej realizowanego od 1994 roku w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w 2008 roku. Obecnie prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Katowicach. Od 1980 roku opublikowała dwa zbiory opowiadań i 11 tomików poezji.