Relacja ze spotkania z Maestro Markiem Pijarowskim w Bibliotece WSZOP

Zdjęcie ze spotkania z Maestro Markiem Pijarowskim w Bibliotece WSZOP

Wiosnę w tym roku zainaugurowaliśmy w prawdziwie koncertowym stylu, goszcząc 22 marca br. w Bibliotece WSZOP Szefa-Dyrygenta Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, prof. dr. hab. Marka Pijarowskiego.

Maestro opowiedział o początkach swojej drogi muzycznej, o codzienności w pracy dyrygenta, doświadczeniach pedagogicznych, a całość ubarwiały liczne anegdoty z życia Artysty.

Spotkanie poprowadził dr Maciej Kijowski, który zręcznymi pytaniami zachęcał Profesora do zwierzeń, a następnie oddał głos zgromadzonej publiczności.

Maestro wyczerpująco odpowiadał na pytania z sali, a po spotkaniu długo jeszcze rozmawiał z uczestnikami. Na pożegnanie obiecał, że podczas kolejnej wizyty w Katowicach w ramach trasy koncertowej, ponownie odwiedzi mury naszej Uczelni.
Już teraz serdecznie zapraszamy!

BIOGRAFIA MARKA PIJAROWSKIEGO

Profesor Marek Pijarowski urodził się 25 kwietnia 1951 r. we Wrocławiu. Ukończył Liceum Muzyczne, gdzie opanował grę m.in. na fortepianie (jako głównym instrumencie), skrzypcach, oboju i organach. Odbył studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Tadeusza Strugały (dyplom z wyróżnieniem). Uzupełniał je i doskonalił w Weimarze u Arvida Jansonsa (1971-1973), pod kierunkiem Carla Österreichera w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (1977) oraz stykając się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką takich mistrzów jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti, Claudio Abbado.

W 1973 r. zadebiutował na estradzie Filharmonii Wrocławskiej, a rok później rozpoczął tam pracę jako asystent dyrygenta.

Jego kariera nabrała tempa po zwycięstwie w 1973 r. w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach (jako najmłodszy uczestnik) oraz zdobyciu specjalnej nagrody Orkiestry Filharmonii Śląskiej.

Od 1980 r. do 2002 r. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej. Był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju (1986-1987). W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Obecnie ściśle współpracuje z Filharmonią im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (od 2006). Jest stałym gościnnym dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Od 2007 r. jest dyrygentem orkiestry Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

Prowadzi ożywioną działalność dyrygencką na estradach wszystkich orkiestr filharmonicznych i radiowych w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą (od Europy, przez Afrykę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, aż po Azję). Ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze, Orkiestrą Symfoniczną w Istambule oraz Texas Music Festival w Houston. Współpracował też z Eastern Music Festival w Greensboro w Stanach Zjednoczonych.

Marek Pijarowski w 1997 r. otrzymał tytuł profesora. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2006 r. wykłada również w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz przewodniczącym jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004) oraz Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nota biograficzna na podstawie informacji autorstwa Małgorzaty Kosińskiej, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, czerwiec 2003, aktualizacja: sierpień 2016.