Pocztówka z Włoch | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Pocztówka z Włoch

Pocztówka z Włoch

Uniwersytet Rzymski La Sapienza jest naszą uczelnią partnerską w ramach programu Erasmus+. Studenci kierunku: Zarządzanie oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji mogą wyjechać tam na stypendium już od semestru letniego 2018/19.
Ten założony w 1303 roku uniwersytet jest jedną z największych uczelni wyższych w Europie – kształci ponad 100 tysięcy studentów.

W ramach wizyty szkoleniowej miałam okazję pracować w dziale współpracy międzynarodowej Wydziału Zarządzania, poznać czy i z jakimi problemami spotykają się pracownicy tamtejszego zespołu w realizacji wymiany studentów i pracowników, w jaki sposób pracują nad doskonaleniem programów kształcenia dla studentów – „Erasmusów”.

Już samo zwiedzanie uczelni pozwoliło mi doświadczyć typowo włoskiej mentalności – luzu i „krzykliwości”. A fakt, że siedziba uczelni i wydziału znajduje się praktycznie w ścisłym centrum Wiecznego Miasta powoduje, że w sposób bezpośredni wychodząc z budynku wpadamy w wir „włoskich!!”  rozmów mieszkańców Rzymu. Zewsząd otaczają nas klaksony samochodów i skuterów niecierpliwych kierowców.

Ale intensywny zapach kawy z licznych kafejek i cudowna pogoda powodują, że szybko zachwycamy się miastem i jego zabytkami, i prawie nie zauważamy zgiełku. A Włochów odbieramy jako niezwykle sympatycznych i pomocnych ludzi!

Pobyt na szkoleniu dał mi też możliwość zwiedzania nie tylko stolicy Włoch, ale i udać się na wycieczkę do Neapolu. Umożliwił smakowania tradycyjnej neapolitańskiej pizzy i degustacji limoncello.  Zrodził też pokusę do nauki języka włoskiego. :)

Zachęcam studentów i pracowników do korzystania z możliwości jakie daje Program Erasmus+. Praca i nauka w Rzymie na pewno pozwala spojrzeć na bieżące problemy i zadania z innej perspektywy.

Agnieszka Cichy - Koordynator ds. Programu Erasmus+