Pocztówka z Litwy | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Pocztówka z Litwy

Pocztówka z Litwy

Zapraszamy do przeczytania relacji z pobytu dr. Marka Cieślińskiego na Litwie w Vilniaus Kooperacijos Kolegija.

„Podczas planowania wyjazdu na Teaching Program organizowany pod egidą Erasmusa, moją niepewność budziło to, czy studenci Vilniaus Kooperacijos Kolegija będą zainteresowani wykładem na temat Perswazji i manipulacji w mediach. Od kina radzieckiego po dzień dzisiejszy. Okazało się, że byli. Mimo, że stolica Litwy nie ma ośrodka naukowego specjalizującego się w badaniach nad filmem, temat propagandy interesuje wszystkich, także studentów z kierunków IT management i księgowości.

VKK to niewielka uczelnia o dużych tradycjach, której korzenie sięgają lat 30. XX wieku. Jej główna siedziba mieści się w socrealistycznym pałacyku sąsiadującym bezpośrednio z wileńskim City i wieżami przeszklonych wieżowców. Oddaje to dobrze zróżnicowany charakter miasta, które – mimo, iż pełne kontrastów, gdzie obok pięknych barokowych kościołów znaleźć można nędzne drewniane chałupy kryte eternitem – uderza harmonią i spokojnym rytmem życia.

Kilka dni, które spędziłem nad rzeką Wileńką, zachwyciły mnie życzliwością ludzi, mieszanką języków (litewski, rosyjski, angielski, polski) i urokiem starówki zapełnionej tłumami młodzieży. Wilnianie uwielbiają się bawić, grać swoją muzykę na ulicach i spędzać czas na wspólnym biesiadowaniu, czego doświadczyłem w towarzystwie przemiłych anglistów z gościnnej uczelni. Widziałem, że tutejsi mieszkańcy są prawdziwymi Europejczykami - żyją własnym rytmem, nie oglądając się na inne stolice. Nic dziwnego, że bogatszy o ciekawe doświadczenie dydaktyczne, będę chciał powrócić do grodu Giedymina, chociażby po to, by jeszcze raz posmakować wyjątkowych kołdunów i litewskiego chłodnika.”

dr Marek Cieśliński