Pocztówka z Czech | WSZOP - Katowice

strona główna » aktualności » Pocztówka z Czech

Pocztówka z Czech

Uniwersytet w Pardubicach (Univerzita Pardubice, UPA)  jest państwową, czeską uczelnią założoną w 1994 roku. To właśnie tam przez pięć grudniowych dni mieliśmy okazję przebywać w ramach programu ERASMUS+.

Patronem uczelni jest Jan Perner – czeski projektant linii kolejowych, który projektował między innymi linię kolejową na trasie Ostrawa – Oświęcim, Wiedeń – Praga czy też Praga – Drezno. Ze względu na zasługi dla rozwoju kolei został On w 1842 roku Wyższym Inżynierem Kolei w Czechach. Natomiast społeczność akademicka liczy ponad 10 000 studentów, którzy kształcą się na 130 kierunkach studiów, prowadzonych na 7 wydziałach uniwersytetu. Mieści się tam również Centrum Badań Materiałowych. Uniwersytet, oprócz kształcenia, prowadzi działalność naukowo-badawczą, a realizowane tam badania znajdują uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Podczas naszego pobytu prowadziliśmy nie tylko zajęcia dla studentów, ale również mieliśmy okazję zapoznać się z prowadzonymi tam pracami naukowymi w ramach badań własnych, projektów naukowych oraz projektów wdrożeniowych realizowanych we współpracy  przemysłem. Na uniwersytecie funkcjonuje bardzo dużo laboratoriów, wyposażonych w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt, których część z nich mieliśmy możliwość zwiedzić. Podczas rozmów z wykładowcami i pracownikami naukowymi poznaliśmy nie tylko zakres prowadzonych przez nich badań i prac, ale również poznaliśmy metody i system kształcenia czeskiego szkolnictwa wyższego. Była to dla nas ciekawa wymiana doświadczeń zarówno naukowych, jak i dydaktycznych.

Pobyt w Pardubicach był okazją do poznania miasta, którego początki sięgają XIII wieku. Miasto, które jest siedzibą kraju pardubickiego, położone jest w środkowej części Czech, u zbiegu rzeki Chrudimki i Łaby. Będąc w Pardubicach koniecznie trzeba zobaczyć odnowiony, renesansowy zamek, w którym obecnie znajduje się Muzeum Wschodnioczeskie, jak również przespacerować się po wałach otaczających budowlę. Warto również zobaczyć neorenesansowy ratusz, Kościół św. Bartłomieja czy Willę Kamienną. Samo centrum Pardubic  zostało w 1964 wpisane na listę Miejskich Rezerwatów Zabytkowych. Na Rynku znajduje się również kolumna maryjna z końca XVII wieku. Pardubice słyną również z pierników, które ze względu na swoje zdobienia i nadzienie przypominają toruńskie pierniki, stąd w mieście warto zobaczyć Muzeum pierników i bajek. Miasto słynie również z corocznego wyścigu konnego Wielka Pardubicka, który uznawany jest za najtrudniejszy w Europie i drugi najtrudniejszy wyścig na świecie. Pardubice to również ważny ośrodek przemysłowy Czech, a samo miasto nazywane jest miastem przemysłu. Funkcjonuje tu głównie przemysł chemiczny i elektromaszynowy. To tam zlokalizowane są Zakłady Chemiczne Synthesia będące producentem materiału wybuchowego Semtex.

Będąc w Czechach nie mogliśmy nie odwiedzić Pragi, która położona jest około 100 km od Pardubic. Obowiązkowym punktem pobytu w stolicy Czech jest most Karola, który mimo grudniowej aury zwiedzało bardzo dużo turystów z całego świata. Most Karola mierzy 520 m długości, 10 m szerokości i ma 16 przęseł, a jego filary stanowią podest dla 28 rzeźb, z których najstarsza przedstawia św. Jana Nepomucena z 1683 roku i znajduje się w miejscu, którego jego ciało zostało wrzucone do rzeki. Z mostu Karola, uliczkami starego miasta, warto przejść na zamek praski, na terenie którego rezyduje prezydent Czech. Ogromne wrażenie robią przepiękne witraże w Archikatedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha nazywanej sercem Pragi, która swoim majestatem zachwyci każdego. Hradczany czyli królewska dzielnica zachwycają nawet zimowa porą. Ponieważ nasz pobyt odbywał się grudniu, w Pradze na Starym Mieście mieliśmy również okazję być na Bożonarodzeniowym Jarmarku, gdzie kosztowaliśmy czeskich przysmaków i podziwialiśmy architekturę starej Pragi.
Pobyt na Uniwersytecie w Pardubicach umożliwił nam nawiązanie wielu kontaktów, które mamy nadzieję będą początkiem dalszej współpracy, ale również był okazją do poznania kultury, kuchni i tradycji naszych południowych sąsiadów.

Gorąco polecamy wyjazd w ramach programu Erasmus+ na Uniwersytet w Pardubicach.

dr inż. Iwona Stachurek, mgr Jacek Pagieła