Opcje odbioru dra Bielaka | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Opcje odbioru dra Bielaka

Opcje odbioru dra Bielaka

W Bibliotece WSZOP dr Tomasz Bielak opowiadał o swojej ostatniej książce, medioznawstwie i współczesnych mediach. Spotkanie autorskie z wykładowcą znanym naszym studentom Kulturoznawstwa odbyło się w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Dr Tomasz Bielak jest autorem książki "Opcje odbioru: szkice medioznawcze." Dyskusję moderował dr hab. Ireneusz Gielata, profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

"Opcje odbioru” to zbiór 13 esejów medioznawczych poświęconych współczesnej kulturze medialnej (m.in. komunikacji internetowej ze szczególnym uwzględnieniem blogosfery i tzw. społeczności sieciowych, popularnym formatom muzycznym, graficznym i audiowizualnym obecnym w sieci, zagadnieniom kultu celebrytów itp.). Rozpoczynając spotkanie dr hab. Gielata podkreślał, że książka ta wychodzi poza medioznawstwo. Media są tu tylko pretekstem, a autor stawia znacznie szersze pytania - dodał.

Starałem się w tych esejach - bo to nie są artykuły naukowe - pokazać siebie jako człowieka, który odbiera i nadaje - mówił podczas spotkania autorskiego dr Bielak.

Autor próbował odpowiedzieć też na pytanie, w którą stronę medioznawstwo zmierza. To jest przykra perspektywa - powiedział - polskie medioznawstwo będzie publicystyką. Nie wieszczę końca - widzę szansę w naszych studentach i w takim prowadzeniu seminariów, aby wyciągnąć od nich ciekawostki. Te seminaria to musi być taka zabawa w media. Sami nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej przestrzeni, musimy bardziej otworzyć sie na tych, którzy są uczestnikami tego życia.

Dr hab. Ireneusz Gielata zauważył, że w książce tej ukazano procesy, z których on sam nie zdawał sobie sprawy. Ta książka jest refleksją nad mediami, a z refleksji nad mediami jej największą wartością jest refleksja nad kulturą - dodał.

Dr Tomasz Bielak opisywał swoje refleksje nad mediami już w 2001 roku, czyli jak sam żartuje - jeszcze przed stałym łączem. Część jego tekstów do książki ukazała się w "Opcjach".