Okiem kamery | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Okiem kamery

Okiem kamery

Błyski lamp i charakterystyczny dźwięk uwalnianej migawki - to znak, że w studiu audiowizualnym WSZOP trwają zajęcia z Podstawy edycji filmu i fotografii. Pod czujnym okiem dra Janusza Musiała i mgr inż. Macieja Stobierskiego studenci Kulturoznawstwa realizują swoje projekty.

Studentkę II roku Komunikacji audiowizaulnej - Barbarę Moskwę zastaliśmy podczas fotografowania boiska. Te zdjęcia to część ćwiczenia, podczas którego za pomocą różnych ujęć i planów filmowych ma stworzyć opowieść o otaczającej ją przestrzeni. Pojedyczne zdjęcia uczą studentów myślenia obrazami, kolejnymi ujęciami i są najlepszą wprawką do filmu - mówi dr Musiał. Barbara Moskwa jest bardzo zadowolona z tych zajęć, szczególnie z możliwości korzystania z profesjonalnego sprzętu. Teoria i oglądanie tego co ktoś inny zrobił są oczywiście ważne, ale zdecydowanie łatwiej nauczyć się kiedy można samemu wypróbować to o czym opowiadają wykładowcy - podkreśla studentka WSZOP.

Zanim jednak zrobi się dobre technicznie zdjęcie trzeba zrobić ... złe zdjęcie: prześwietlone, zbyt ciemne, nieostre i źle skadrowane. A wszystko dlatego, że studenci wykorzystują tryb manualny, czyli sami muszą dobrać przesłonę i czas naświetlania. Inne z ćwiczeń - relacja światła i cienia - polegało na ustawieniu i sfotografowaniu przedmiotu, tak by "zgubić" jego cień.

Studenci Kulturoznawstwa nie tylko chętnie fotografowali, ale w czasie zajęć mieli okazję staną przed obiektywem i pozować swoim kolegom. Dr Musiał zauważył też, że przynoszą na zajęcia swoje oryginalne pomysły i pierwsze zrealizowane zdjęcia, konsultują się, pytają o rady.

Aleksandra Rudnik, studentka WSZOP miała okazję dokumentować jedno z wydarzeń WSZOP - piknik majowy i jak mówi - już wtedy wykorzystała wiedzę zdobytą na zajęciach. Wiedziałam jak lepiej ustawić aparat do panujących warunków - dodała.

Zajęcia w studiu audiowizualnym to także praca z kamerą. Najpierw planowane ujęcia powstają na kartce papieru, później przy użyciu profesjonalnego sprzętu, a na końcu efekty ich pracy zostaną zmontowane. Dokładnie tak jak w prawdziwej telewizji.