Dzień Rosyjski | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Dzień Rosyjski

Dzień Rosyjski

Język rosyjski, tradycyjne rosyjskie potrawy, rosyjskie piosenki i film – w ramach International Garden nasza uczelnia zorganizowała Dzień Rosyjski. Impreza odbyła się w Galerii Miasta Ogrodów oraz w kuchni restauracji „Za kulisami”.

Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziła Dorota Jasiak – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, a prywatnie wielka miłośniczka kultury rosyjskiej. W gotowaniu pomogli jej uczniowie Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Chynowie: Magdalena Krakowiak, Paulina Gwardys i Maks Dutka. Uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować prawdziwej solanki (tradycyjnej zupy na mięsnym wywarze) oraz blinów (rosyjskich placków przygotowywanych m.in. w tygodniu ostatkowym). Najpierw musieli jednak sami oba dania przygotować.

Bliny – to według relacji jednej z uczestniczek warsztatów – bardzo łatwa do przygotowania potrawa. Niewiele różni się od przygotowywanych w Polsce naleśników. Tajemniczym składnikiem jest mąka ziemniaczana. Jest jeszcze jeden sekret: żeby nie zrobiły się grudki, mleko trzeba dodać na końcu. A cukier w zależności od tego czy bliny podajemy na słodko czy na słono. Trudniejsza do przygotowania jest solanka. Choć może trudno nam to sobie wyobrazić, ta pożywna zupa bywa jadana na śniadanie. Solanka wymaga jednak czasu, cierpliwości i aż trzech osobnych garnków. Warto tez pamiętać, by wszystkie składniki: różne rodzaje mięsa i ogórki kroić w słupki. W tym samym czasie w prawdziwym samowarze na węgiel drzewny parzyła się herbata.

Kto nie czuje się mistrzem patelni mógł spróbować nauczyć się podstawowych zwrotów w języku rosyjskim.  Warsztaty językowe przygotowała i prowadziła Sviatlana Labadzinskaya. Można było poznać rosyjski alfabet oraz nauczyć się tworzyć i pisać nazwiska. Podczas tych zajęć Sviatlana Labadzinskaya próbowała także zmienić polskie stereotypy na temat Rosji i Rosjan.

Pierwsza lekcja rosyjskiego to jeszcze za mało, by film „Euforia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa zobaczyć w oryginalne, ale w jego zrozumieniu pomogły napisy. W klimat melodramatu wprowadził natomiast dr  Marek Cieśliński, wykładowca WSZOP.

Na zakończenie Dnia Rosyjskiego wystąpiły laureatki Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Bałałajka: Zuzanna Kamecka  - uczennica gimnazjum w Zespole Oświatowym w Żelkowie-Kolonii Publiczne Gimnazjum, Monika Ratuska - uczennica gimnazjum w Zespole Oświatowym w Żelkowie-Kolonii Publiczne Gimnazjum oraz Magdalena Kniotek - absolwentka VI LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach.

Jeśli kogoś zachwyciła Rosja, jej kultura i język, a chciałby nauczyć się znacznie więcej, to zapraszamy na studia Język rosyjski we WSZOP, na kierunku Filologia.