Dzień Kultury Chińskiej | WSZOP - Katowice
strona główna » aktualności » Dzień Kultury Chińskiej

Dzień Kultury Chińskiej

Dzień Kultury Chińskiej we WSZOP rozpoczął wykład dr Elżbiety Krawczyk-Neifar poświęcony stereotypom. Jakie są nasze pierwsze skojarzenia na temat Kraju Środka i jego mieszkańców? Herbata, mur chiński, kolorowe parasolki, ryż jedzony pałeczkami i smoki. Ale najczęściej nie wiemy, że to jedna z najstarszych kultur świata, której zawdzięczmy m.in. papier, kompas i sejsmograf. Negatywne stereotypy wynikają najczęściej z braku wiedzy – mówiła dr Neifar, dlatego w naszej uczelni studenci uczą się nie tylko języka chińskiego, ale także poznają kulturę, historię i literaturę tego kraju. Kierownik Zakładu Filologii uzasadniając organizację Dnia Kultury Chińskiej podkreślała nie tylko chęć łamania stereotypów, ale także przybliżenie młodzieży szkół średnich kultury i języka, który staje się drugim językiem świata, po angielskim.

By wprowadzić uczniów w świat tradycji i zwyczajów, studenci WSZOP przygotowali prezentacje o chińskim Nowym Roku, znakach zodiaku, języków i znakach.

Spotkanie z Jin Li, która uczy studentów języka chińskiego, było natomiast okazją do poznania tradycyjnych metod dbania o zdrowie. Jednym z sekretów jest picie różnych gatunków herbaty w zależności od pory roku. Ceny tych najbardziej wyszukanych mogą jednak przyprawić o zawrót głowy. Po wykładzie Jin Li nie tylko opowiedziała, ale także pokazała jak parzy się herbatę – z zalaną wrzątkiem torebką nie ma to nic wspólnego. Maleńkie filiżanki napełnione zostały napojem – bez dodatku cytryny, cukru i mleka.

Podczas Dnia Kultury Chińskiej nie zabrakło także elementów muzycznych. Studentki Akademii Muzycznej w Katowicach zaprezentowały tradycyjną chińską muzykę oraz przebój muzyki pop, popularnej w Chinach gwiazdy. Zgromadzona w Auli WSZOP publiczność usłyszała jak brzmi tradycyjny chiński instrument i zobaczyła chiński taniec w wykonaniu jednej ze studentek.

Dla zainteresowanych kulturą Państwa Środka przygotowano naukę pisania chińskich znaków. W roli nauczyciela wystąpił student II roku specjalizacji tłumaczeniowej z językiem chińskim – Daniel Molenda. Wybrał studia we WSZOP, ponieważ chce wyjechać za granicę i tak otworzyć swój biznes. Jego zdaniem znajomość języków angielskiego i chińskiego to klucz do sukcesu. Choć zna już kilkaset znaków, zdradził, że konieczna jest systematyczna nauka, powtarzanie i ćwiczenie. O podróży do Chin wciąż marzy, ale deklaruje, że dziś mógłby już porozmawiać o sobie i swojej rodzinie, poradziłby sobie na lotnisku i zamówiłby jedzenie.

A czy chiński jest rzeczywiście tak trudny jak się o tym mówi można się przekonać w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, która zorganizowała Dzień Kultury Chińskiej i prowadzi studia Filologia angielska – specjalizacja tłumaczeniowa z językiem chińskim.

Impreza odbyła się w ramach International Garden/Tydzień Kultury, który zorganizowała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Patronem medialnym International Garden jest Antyradio.

Relacja w Radiu Katowice